Οι μαθητές του ΓΕΛ Λεονταρίου στην εκδήλωση επαγγελματικού προσανατολισμού της ΔΥΠΑ στην Καρδίτσα

Βασική έλλειψη του σημερινού ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος είναι η απουσία του μαθήματος του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού, σε μια εποχή που τα πάντα αλλάζουν ριζικά κυρίως στον χώρο της εργασίας. Προκειμένου να καλυφθεί το κενό αυτό οι μαθητές των τριών τάξεων του ΓΕΛ Λεονταρίου παρακολούθησαν τις εκδηλώσεις που διοργανώθηκαν για την Ημέρα Ανοικτών Σχολών 2024 (Open Day) στη ΔΥΠΑ Καρδίτσας. Στόχος της εκπαιδευτικής δράσης των μαθητών υπήρξε η ενημέρωσή τους για πολλούς τομείς επαγγελματικής δραστηριότητας μετά το λύκειο, ώστε οι μαθητές να έχουν το περιθώριο επιλογής σχολών πιο συνειδητά με στόχο την καλύτερη δυνατή επαγγελματική αποκατάσταση.

Ηλεκτρολογικές κατασκευές

Οι μαθητές βιωματικά περιηγήθηκαν σε εργαστήρια εκπαίδευσης της ΔΥΠΑ και συνομίλησαν με τους υπευθύνους τόσο για τον τρόπο και τον χρόνο εκπαίδευσης όσο και για τη μελλοντική επαγγελματική εξέλιξη που παρέχει το κάθε εργαστήριο.

Εργαστήριο ηλεκτρολογίας
Τμήμα μαγειρικής
Πρώτες βοήθειες
Ζαχαροπλαστική