6η Μαρτίου / Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας.

Η 6η Μαρτίου, καθιερωμένη από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, αποτελεί μια ηχηρή υπενθύμιση για ένα φαινόμενο που δυστυχώς ταλαιπωρεί τις σχολικές κοινότητες σε όλο τον κόσμο. Ο σχολικός εκφοβισμός, μια μορφή επιθετικής συμπεριφοράς που ασκείται από παιδιά προς άλλα παιδιά, βλάπτει σοβαρά την ψυχική και συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών και επηρεάζει αρνητικά τη μαθησιακή διαδικασία. Oι μαθητές του ΓΕΛ Λεονταρίου με αφορμή σχετικό εκπαιδευτικό υλικό που προβλήθηκε προσέγγισαν όλες τις πλευρές του θέματος, τα αίτια που το προκαλούν, τα εμπλεκόμενα μέρη, τις επιπτώσεις, ατομικές και συλλογικές αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος.

Σκοπός της συζήτησης υπήρξε η πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, που εκδηλώνεται μεταξύ των μαθητών, ώστε να περιοριστούν οι εκδηλώσεις βίας και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Τα σχόλια είναι κλειστά.